Klübümüzün Tarihçesi

Kulübümüzün Tarihçesi

Ülkemizin ikinci dünya savaşından sonra gösterdiği sosyal , siyasi ve ekonomik gelişimi sonucu Batı Dünyasına yönelik çalışmalarda da gelişmeler sağlanmıştır. Çok partili siyasi yaşam , demokrasinin gelişmesi ,Birleşmiş Milletler , NATO , UNESCO vs. gibi Uluslararası kuruluşlarda yer almamız hep bu gelişmenin birer sonuçlarıdır. Batı ile gelişen siyasi ve ekonomik işbirliği sonucunda Türkiye’de kuruluşundan 50 yıl sonra ilk kez 1955 yılında Rotary Kulübü kurulmuştur. Bu Ankara Rotary Kulübü’dür. Daha sonra sırasıyla İstanbul , İzmir , Bursa’da ilk Rotary Kulüpleri kurulmuştur.Bu Kulüpler bugün 35-25 yıllık kulüpler arasında almaktadır.

Türk işadamı ve başarılı meslek sahibi üyelerden meydana gelen Rotary Kulüpleri gelişim süreçleri içinde yeni kulüplerin kurulmasına öncülük yapmışlardır. Özellikle 70 ‘li yıllarda Türk Rotary Kulüpleri hızla çoğalarak Uluslararası  Rotary Bölgeleri arasında yerini almıştır.

Çanakkale Rotary Kulübü’nün kuruluş çalışmaları 1983  yılında Bursa Rotary Kulübü’nün sponsorluğunda başlamıştır.Bursa Rotary Kulübü’nün  üyesi Rahmetli ORHAN AKIŞ ‘ın teklif ve tavsiyesi ile start almıştır. Bursa – Oto’nun Genel Müdürü olan Rtn. Orhan AKIŞ  meslektaşı Niyazi ÖNEN ‘e Çanakkale ‘de de bir Rotary Kulübü’nün kurulması için çalışma yapmasını teklif eder. O sıralarda Dardanel Tesisleri’nin yatırım aşamasında çok yoğun olan ÖNEN , bu konuyu kurucu başkanımız R. Fuat GÖKHAN’a iletir. Gökhan da süratle kuruluş işlemlerini tamamlamış ve 9 ilk ilk kurucu üye ; H. Sadi FENERCİGİL (Çiftçi) , İbrahim ENGİN ( Avukat) , E. Sadık YILMAZ  ( Turizmci) , Bahri SAVRAN (Mali müşavir), İbrahim  ELMALI (İnşaat müteahhidi) , İzzet ÇETİN  (Art direktör) , Adil SİNANOĞLU (Bankacı)

ve Nevzat Üzen ( Gıda Toptantıcısı) ile birlikte derneği faaliyete geçirmiştir. İlk resmi kulüp toplantısı ve kuruluş genel kurulunun yapıldığı 19 Temmuz 1983 tarihinde 24 yeni üyenin ilavesiyle toplam 33 üyeli olarak Çanakkale Rotary Kulübü resmen faaliyete geçmiştir.

1980 Askeri İhtilali’nin henüz izlerinin sürdüğü bir dönemde ; dernek kurma çalışmalarında bazı pürüzler çıkmışsa da bunlar telafi edilerek kulübün önü açılmıştır.

Kulübümüzün 1983 –  84 Dönemi Yönetim Kurulu’nda Rtn. R. Fuat GÖKHAN başkanlığında şu üyeler yer aldı ;

–          H. Sadi FENERCİGİL  – Gelecek Dönem Başkanı

–          İbrahim ELMALI – Başkan Yardımcısı

–          E. Sadık YILMAZ  – Genel Sekreter

–          Bahri SAVRAN  – Sayman Üye

–          İbrahim ENGİN  – Kulüp Hizmetlerinden Sorumlu Üye

–          Adil SİNANOĞLU – Meslek Hizmetlerinden Sorumlu Üye

–          Nevzat ÜZEN – Toplum Hizmetlerinden Sorumlu Üye

–          İzzet ÇETİN – Uluslararası Hizmetlerinden Sorumlu Üye

Kulüp ilk yıllarda haftalık toplantılarını Salı günleri öğlende Tusan MOTEL’ de yapmış ve kulübümüzün kurucu guvernörü Rahmetli Orhan AKIŞ her Salı günü Bursa’dan Çanakkale ‘ye gelerek toplantılarımıza katılmıştır.

Kuruluş  Dönemi U.r Başkanı Bill SKELTON , mensubu olduğumuz 242. Bölge Guvernörü Rahmetli Serbülent BİNGÖL ‘dü. U.R. teması ise ; “ ROTARY’İ PAYLAŞ – İNSANLARA HİZMET ET” di.

Çanakkale Rotary Kulübü  , 4 Şubat 1986 tarihinde CHARTER’ını  alarak uluslararası hüviyetini kazanmış oldu.

Kulüp toplantılarımız ilk yıllarda Salı günleri öğle saatlerinde Tusan Motel’de yapmaya başladık. Sırasıyla Anafartalar Otel B. Truva Otel Anafartalar Otel , Akol Otel  ve yeniden B.Truva Oteli’nde 20 yıldan bu yana kış mevsiminde saat 19:30’da yazın da saat 12:30 ‘da toplantımızı yapıyoruz.

Kuruluşundan itibaren 1993 – 94 Dönemi dahil 2420. Bölge ‘de yer alan kulübümüz , 94-95 Yılı itibari ile  2440. Bölge 4.. Grup Kulüpleri arasında 20 yıldan bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kulübümüz Biga ve Gelibolu Rotary Kulüplerinin kurucu sponsorluğunu yapmıştır. 1995 – 96 Rotary Dönemi ‘nde Çanakkale Rotaract Kulübü’nü , 1996 – 97 Dönemi’nde de Bölge ‘de ilk İnteract Kulübü olan “ Çanakkale – Troy İnteract Kulübü ‘nün kurulmasını gerçekleştirmiştir.

30 yılda toplam yaklaşık 1200 civarında hizmet ve aktivite gerçekleştirmiştir.” Şahap Tarzi Çanakkale Boğazı ‘nı Geçme Yarışması “ 27  yıldan bu yana gerçekleştirdiğimiz en önemli spor aktivitemizdir.

Son yıllarda kulüpçe pek çok bölgesel toplantı, seminer ve konferansı başarıyla gerçekleştirdik. İlk İnteract Konferansı başarıyla Çanakkale ‘de yapılmıştır. Hizmet ve aktiviteler artan oranda sürdürülmektedir.

12 Eylül 1980 darbesinin arkasından tüm kulüpler  , dernekler , partiler kapatılmış , örgütsel , girişimler yasaklanmış , böyle bir ortamda Sayın Niyazi ÖNEN kardeşimizin iş ilişkisi olan Bursa Rotary Kulübü Başkanı Rahmetli Orhan AKIŞ Çanakkale ‘de bir Rotary Kulübü kurma önerisinde bulunur…Olayı bana aktardı ve sıcak bir yaklaşımla “Abi sen Kurucu başkan olursan bu işi çözeriz” dedi. “Kabul “ dedim , başladık.       Çanakkale’mizde mesleğinde başarılı , yaşam biçimi , aile yapısı, toplumda etkinliği olan dostlarımıza başvurduk. Sağ olsunlar pek çoğundan yapıcı yanıtlar alınca 10 – 15  kişi öğle yemeklerinde Tusan Motel’de yemekli toplantılar düzenlemeye başladık. 1- 1.5 yıl süren illegal bu yemekli haftalık toplantılarımızı gerçekleştirdik.

Kulübümüzün kuruluşundan önce rahmetli Orhan AKIŞ ağabeyimizin büyük katkıları ve kurucu üye arkadaşlarımızın inançları derneğimizin kuruluşunu kolaylaştırdı.

Bugün kurucu üyelerimizin derneğimizde büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yılmadan , bir karşılık beklemeden , topluma hizmet anlayışıyla üyeliklerini sürdürüyor. Arkadan gelen genç üye arkadaşlarımızın bizlere verdiği destekle bugünlere vardık. Mutluyuz , sevinçliyiz , onurluyuz.

Rahmetli Orhan AKIŞ , ağabeyimiz yoğun işlerinin arasında her Salı günü  , 1 – 1,5 saat 12:00 da Tusan Motel’de bulunurdu. Bizleri  disipline etmeye çalıştı ve başardı. Aylık 7,500 TL olan aidatımız 10 milyona yükseldi . Aramızdaki samimiyet , ciddiyet , Rotary ilkerinde bir değişiklik olmadı. Rotary Kulübümüz inançlarına bağlı.

Rotaryen sevgi ve saygılarımla…

R. Fuat GÖKHAN

Çanakkale Rotary Kulübü 

Kurucu Başkanı