2021 Yarışma Kuralları

ÇANAKKALE ROTARY KULÜBÜ 
34. ÇANAKKALE BOĞAZI YÜZME YARIŞMASI
YARIŞMA BİLGİLERİ

1 – ÇANAKKALE BOĞAZI YÜZME YARIŞMASI KATEGORİLERİ

ERKEKLER – BAYANLAR                                 ENGELLİLER

1 -14–18 YAŞ GRUBU                                         TEK KATEGORİ
2–19–24 YAŞ GRUBU
3–25–29 YAŞ GRUBU
4–30–34 YAŞ GRUBU  
5- 35–39 YAŞ GRUBU
6–40- 44 YAŞ GRUBU
7–45– 49 YAŞ GRUBU
8- 50–54 YAŞ GRUBU
9- 55- 59 YAŞ GRUBU
10– 60- 64 YAŞ GRUBU
11 – 65- 69 YAŞ GRUBU
12 – 70+ YAŞ GRUBU

2 – ÇANAKKALE BOĞAZI YÜZME YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI ;

A) Yarışmamız ön kayıtları http://yaris.canakkalerotaryclub.com/kayit.aspx sitesinden yapılacaktır.

B) Kayıt ücreti: 275.- TL olarak  internet sitemiz üzerinden alınacaktır. Yarışmamız kurallarında belirtilen evrakların teslim edilmemesi halinde kayıt ücreti iadesi yapılmayacaktır.

C) Yarışmamıza ön kayıt yaptıran ve mazereti sebebiyle yarışmamıza katılamayacak, yarışmacılarımız 13 Ağustos 2021 tarihine kadar geçerli mazeretlerini sağlık raporu ile beyan etmek zorundadır. Yarışmaya mazereti sebebiyle katılamayan kayıtlı yarışmacılarımızın yerine yerleştirilme yapılmayacaktır.

D) Yarışmamız ön kayıt işlemleri yalnızca sitemiz üzerinden yapılacak, sitemizde verilen form ve katılımcının kimlik fotokopisi, sağlık raporu, ıslak imzalı olarak bilgileri tam doldurulmuş şekli ile başvuru adresine 13 Ağustos 2021 tarihine kadar kargo ve posta ile gönderilecek, fax ve e-mail dikkate alınmayacaktır. Evrakları tam ve eksiksiz olan yarışmacılarımız asil kayda alınarak bone numaraları verilecektir.

E) 29 Ağustos 2021 günü  12:00 – 20:00 saatleri arasında bone ve çip dağıtımı yapılacaktır. BAŞKACA BİR YARIŞMACININ BONE VE ÇİPİNİ ALMAK İSTEYEN YARIŞMACILARIMIZ, İLGİLİ YARIŞMACININ  KİMLİK FOTOKOPİSİ VE  EL YAZISI İLE YAZMIŞ OLDUĞU, ISLAK İMZALI YETKİ BELGESİNİ  YANINDA BULUNDURMASI ZORUNLUDUR. AKSİ HALDE BONE VE ÇİP TESLİMİ YAPILMAYACAK, İLGİLİ YARIŞMACI YARIŞMAYA ALINMAYACAKTIR.

F) 18 Yaşını doldurmamış 14 – 18 Yaş Grubu katılımcılarının anne ve babalarının  müştereken verdiği noter tarafından düzenlenen  muvaffakatname, başvuru adresine diğer ekler ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Kimlik fotokopisi, kayıt formu, sağlık raporu ve 14-18 yaş grubu katılımcıların noter tarafından düzenlenen muvaffakatnameleri olmadan yarışmaya  katılamaz.

G) Brifing: BU SENE FARKLI OLARAK ve  YARIŞMACILARIMIZIN ÇOK SIK YANYANA GELMELERİNİ ENGELLEMEK AMACIYLA COVİD-19 PANDEMİSİ NEDENİYLE BRİFİNG CANLI YAPILMAYACAKTIR. FACEBOOK GRUBUN DA ve WEB SİTESİNE YARIŞMA İLE İLGİLİ BİLGİLER YER ALACAKTIR.  29 AĞUSTOS 2021 GÜNÜ  AKINTI DURUMU, RÜZGAR VE DALGA YÜKSEKLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLER KAYITTA KURULAN EKRANA YANSITILACAKTIR. Kulübümüz brifing ile igili bilgileri okumanızı  kesinlikle tavsiye etmektedir.

H)  30 Ağustos 2021 yarışma gününde sabah 05.30 ile 06.50 arasında emanet eşyalar yarışmacının bone numarasını belirten bir çanta içinde kabul edilecektir. Ayrıca yarışmacılara ait değerli eşyaların kaybı ve zayiinden Çanakkale Rotary Kulübü ve yarışma komitesinin sorumluluğu bulunmamaktadır. Yarışma sonunda emanet eşya çantaları saat 09.15 – 11.30 arasında sahiplerine iade edilecektir. Eşya teslim süresinin bitimi olan 11.30’dan sonra kalan emanet eşyalardan  Çanakkale Rotary Kulübü ve Yarışma Komitesi sorumlu değildir.

I) Tek e-mail adresinden tek kayıt yapılacaktır. Aynı e-mailden yapılan toplu gönderimler sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Kişisel e-mailleriniz gelecek yıllardaki duyurularımız için kaydedilmektedir.

J) Bilgi ve belgeleri eksik veya yanlış olan yarışmacıların kayıtları kabul edilmeyecektir. Sitemizden gerçekleştirdiğiniz kayıtlarda cinsiyet ve kategori seçeneğine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

K) Yarışmamız kayıtları ön kayıt ve asil kayıt alanlarından kontrol edilmelidir. Ön kayıtlar 2 günde bir yenilenecektir

L) Yarışma tertip Komitesi;  hava ve deniz  şartlarına bağlı olarak Çanakkale Valiliği, Liman Başkanlığı, Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik, Deniz Polisi’nin katılımı ile 27 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştireceği  koordinasyon toplantısında  yarışmacıların ve deniz üzerinde yer alacak refakatçi tekneler ile üzerindeki görevlilerin Can ve Mal güvenliğini tehlikeye sokacak hava ve deniz şartlarının oluştuğuna karar vermesi halinde yarışmayı ertesi gün olan 31.08.2021 veya bir sonraki gün 01.09.2021 tarihine aynı saatte yapılmak üzere erteleme hakkına sahiptir. 31.08.2021 veya 01.09.2021 tarihlerinde de hava ve deniz şartlarının düzelmemesi , yarışma için uygun hale gelmemesi halinde yarışmanın 2021 yılı için yapılmamasına (iptaline) karar verebilecektir. Yarışmanın bu gerekçeyle iptal edilerek yapılmaması ve yarışmacının herhangi bir gerekçeyle yarışmaya saatinde katılamaması halinde katılımcıya ücret  iadesi yapılmayacaktır. Katılımcılar ücret talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt etmişlerdir.

M) Hakkında hüküm bulunmayan durumlarda Çanakkale Rotary Kulübü ve Organizasyon Komitesi tam olarak yetkilidir.

 • – YARIŞMA KURALLARI;

Yarışta başlangıç ve bitiş noktaları arası yüzme süresi iyi bir performans için 50 dakikadır. Yarışma süresi 105 dakika olarak belirlenmiştir. Verilen bilgiler parkur ve akıntı şartları ile yüzme mesafesi göz önüne alındığında yarış için süre uygundur.

A. Yarışma için öngörülen süre aldığımız izinler doğrultusunda 105 dakikadır. Bu süre içerisinde yarışmayı tamamlayamayan ve boğaz akıntısına kapılarak brifingde aktarılacak yarışma parkuru dışına sürüklenen (çam burnu, kilitbahir önü ve sarıçay ağzı  gb) yüzücüler yarışma komitesi ve görevli hakemlerin talimatına bağlı olarak ve deniz şartlarına, yarışmacının fiziksel ve sağlık şartlarına bağlı olarak resen Sahil Güvenlik, Deniz Polisi, Kıyı Emniyet Kurtarma ve refakat botları tarafından alınarak diskalifiye olmuş sayılacaklardır.

Yarışmanın bitimi, Deniz Polisi, Sahil Güvenlik ve diğer görevli botların ikaz düdükleri ile yarışmacılara, hakemlere ve refakat teknelerine duyurulacaktır.

Yarışmanın bitiminden sonra denizdeki yüzücülerin hepsi takip botlarına alınacaktır. Yukarıda belirtilen yarışma kurallarına uymayan yarışmacılarımızın bone numaraları tespit edilerek yarışmadan diskalifiye edilecek, diğer yarışma organizasyonlarımıza katılımları iptal edilecektir.

B. Yaş kategorilerinde doğum yılı esas alınarak ay ve gün ayrıntısı dikkate alınmayacaktır.

C. Yarışmacı uluslarasası standartlarda yüzmeye uygun (sabit – yüzer olmayan) bir mayo giyecektir. Su (yüzme) gözlüğü, burun kulak tıkaçları kullanabilir. Yüzücü Yarışma Komitesi tarafından kendilerine verilen ve üzerinde yarışma numarası bulunan boneyi ve çipi yarışma süresince takmak zorundadır. Kullanılmaması diskalifiye sebebidir. Yüzme paletleri, ellikler ve şnorkel gibi yüzmeyi yapay olarak kolaylaştırıp hızlandırabilecek malzemeler kullanılması kesinlikle yasaktır VE BU TİP MALZEMELERİN KULLANILMASI DİSKALİFİYE SEBEBİDİR. Yüzücü yüzmeye başlamadan önce yağlanabilir.

Yine yarışma startından itibaren varış noktasına kadar geçecek yarışma süresi içerisinde hakemlerin ve yarışma komitesinin tespit ettiği yarışma kurallarına uymayan; DİĞER YÜZÜCÜLERİ ENGELLEYİCİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN  YARIŞMACILAR DİSKALİFİYE EDİLECEKTİR.

Denizden çıkmak istemeyen ve görevli botlardaki personele olumsuz tutum ve davranışlar sergileyen yüzücüler bundan sonraki yarışmalara kesinlikle kayıt yaptıramayacaklardır. Tüm uyarılara rağmen denizden çıkmayan katılımcılar deniz polisi tarafından resen denizden alınacak kendi ve diğer yüzücülerin can güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeniyle hakkında yasal işlem yapılabileceği ihtar olunur.

D.Yarışmacılarımızın Çanakkale Çimenlik Kalesi’nde programda belirlenen saatte bulunmaları zorunludur. Saat 07.00′ de görevliler eşliğinde toplu halde iskeledeki özel tahsis edilen Gestaş feribotuna  hareket edilecektir.

E.TÜM YARIŞMACILARIMIZ “ FERDİ KAZA SİGORTASI “ İLE SİGORTA EDİLMESİ SEBEBİYLE YARIŞMA GÜNÜ KAYIT KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

F.Yarışma startını verecek olan başhakem startta yarışmacı/lar tarafından kural ihlali yapıldığını, haksız avantaj sağladığını tespit etmesi halinde yarışmacı/ların bone numarasını tespit ederek diskalifiye edecektir.

G. Yarışmacı antrenörlerinin ve yakınlarının görevli takip teknelerine veya haricen izinsiz katılan teknelere binmeleri kesinlikle yasaktır. Görevli  personel ve tekne kaptanlarının herhangi bir yarışmacıya yarış esnasında avantaj sağlayıcı destekte bulunmaları diskalifiye sebebidir. Bu durum yarışma hakemleri tarafından tutanak ile kayıtlara geçecektir.

H.Yarışmamıza kayıt yaptırmadan bone ve çipsiz olarak haricen yarışma parkuruna girerek yüzme çabası içinde olabilecek kişiler deniz polisi tarafından resen denizden alınarak diğer yüzücülerin can ve yarışma güvenliğini tehlikeye düşürücü davranışlarından dolayı haklarında yasal işlem yapılabilecektir.

I.Yarışma startında veya öncesinde yarışmaya katılmaktan vazgeçen sporcularımızın güvenlik nedeniyle Eceabat ilçesindeki start mahallinde bulunan yarışma komite görevlisine numara, ad ve soyadını yazdırmaları ve çiplerini teslim etmeleri önemle rica olunur.

J.Yarışma komitesi tarafından yarışmadan önce katılımcıya teslim edilen çip veya boneden birinin dahi kaybı diskalifiye nedenidir. Yarışmacı yüzme yarışmasına katılamaz, yatırdığı ücret iade edilmez.

K.Yarışmacıya teslim edilen çipin kaybolması halinde yarışmacı çip bedeli olan 35,-EURO ‘ yu çipin maliki; tasnifi yapan firmaya ödemekle yükümlüdür.

L.Yarışmacıların yarışma bitiş (finish) noktasına geldiği zaman, yarışma görevlilerinin çalışabilmesi ve katılımcı sıralamasının, diğer işlemlerin düzenli yapılabilmesi için öncelik ile duş alacak ise duşlara daha sonrada çıkış noktasından ayrılarak kendileri için hazırlanan yiyecek/içecek ürünlerini alacakları kendileri için ayrılmış olan alana hızlı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir.

4– YARIŞMAYA BAŞLAMA

 • Saat 06.00′ te tüm yarışmacılarımızın  ÇİMENLİK KALESİ‘nde bulunmaları gerekmektedir.
 • Yarışmacı numaraları bonelerde basılı olup, sadece verilen boneler kullanılacaktır.
 • Yarışmacılarımızın eşyaları bone numaralarına göre, görevlilerimiz tarafından teslim alınacak, tekrar bone numarasına istinaden teslim edilecektir.
 • Saat: 07.15’da yarışmacılarımız Eceabat’a gidecek Gestaş gemisinde bulunacak. Baş Hakemimiz son kontrol ve bilgilendirmeleri Türkçe ve İngilizce lisanda yapacaktır.
 • Yarışmacıların Start noktasına hareket edecekleri görevli gemiye sadece yarışmacılar alınacaktır.
 • Bedensel Engelli yarışmacılarımız özel tekne ve refakatçıları kontrolünde, hakemimizin belirleyeceği saat ile önce yarışmaya başlayacaklardır.
 • Yarışmamız Eceabat Kumsalından Boğaz deniz trafiğinin durumuna göre saat 08:30-09:00 arasında  başlayacaktır. Yarışmada her sporcunun suya girdiği ve çıktığı  an elektronik ortamda çipler vasıtası ile tespit edilecek olması yarışmada herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecektir.
 • Yarışma sonunda dereceler elektronik olarak tasnif edilmektedir. Yarışmaya ve derecelere olabilecek itirazlarda değerlendirme yapılabilmesi için yüzücünün 350.-TL itiraz ücretini baş hakeme makbuz karşılığı ödemesi gerekmektedir .
 • İtiraz şartlarının yerine getirilmesi sonrası ,  yarışma komitesi ve hakem heyeti gerekli incelemeyi yapacak ve itiraz eden yarışmacıya bilgisi sunulacaktır.
 • Yarışmacının itirazında haklılığının anlaşılması halinde ödediği itiraz ücreti iade edilecektir. İtirazın reddi halinde alınan ücret iade edilmeyecek,  katılımcı bir hak iddia edemeyecektir.

5- YARIŞMA GÜVENLİĞİ

Kayıtları onaylanan tüm yarışmacılarımıza 18 Ağustos 2021 tarihinde “FERDİ KAZA SİGORTASI” yapılacaktır. Ayrıca Ferdi kaza sigortası ile sigorta edilen yarışmacılarımıza her hangi bir sebepten dolayı yarışmaya katılamama durumunda  para iadesi yapılmayacaktır.

 • Yarışmacılarımız kara güvenliğinde Özel Güvenlik ve Emniyet Görevlileri , Deniz Güvenliğinde ise  Deniz Polisi , Sahil Güvenlik , Kıyı Emniyeti Kurtarma ,komite tarafından görevlendirilen botlar ve yarışma refakat tekneleri bulunacaktır. Tüm görevli teknelere  özel güvenlik bayrakları verilecek. Görevli bayrağı bulunmayan tekne Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik tarafından parkur alanından uzaklaştırılacaktır.
 • Yarışma esnasında yarışmacılarımızın yaşayabileceği sağlık sorunu sebebiyle görevli sağlık personeli takip botlarında ilk müdahale de bulunacaklarıdır. Ayrıca karada görevli ambulanslarımız yarışma süresince hazır bulunacaklardır.
 • Koordinasyonda görevli tüm kurum yetkililerimiz ile 28 Ağustos günü yapılacak toplantı ile hava şartları değerlendirilecek, yarışmanın yapılacağı veya erteleneceği konusunda alınacak karar web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

6 – YARIŞMA VARIŞ

 • Yarışmamız varış noktası Çanakkale il merkezi Çimenlik Kale komutanlığı önündeki sahilde hazırlanacak olan çıkış rampası olarak belirlenmiştir.

7 – ÖDÜL TÖRENİ VE ÖDÜLLER

 • Genel Klasman, Bayan, Erkek ve Engelliler Genel Klasmanlarında 1. , 2. ve 3. ‘ye kupa ve madalya verilecektir. Kategorilerde yapılan değerlendirmeler de 1. , 2. ve 3.’ye madalya verilecektir.
 • Yarışmanın bitiminde klasman sonuçları belirleninceye kadar, yarışmacıların yarışma mahallinden ayrılmamaları ve ödül töreni anonsunu dikkatle takip etmeleri gerekmektedir.

8 – YARIŞMA DÜZENİ

 • Yarış Parkuruna  Yarışma Tertip Komite Başkanı izni olmadan hiçbir deniz aracı giremez. Görevli refakat tekneleri numaralı bayraklar ile işaretlenmek üzere belirlenir.
 • Yarışma sırasında, başka yüzücüyü kasten engellemek, vücuduna asılmak, yüzme esnasında teknelere temas etmek, tutunmak, asılmak yasaktır. Bu gibi hallerde katılımcı YARIŞ DIŞI ilan edilir ve refakat teknelerine alınır.
 • Yarışmacılar parkurun başlangıç ve bölümleri dışında diğer yarışmacı ve refakat botları ile aralarında uygun bir mesafede kalacak şekilde yüzeceklerdir. Bu kurala uymayan yarışmacıları hakemler uyaracaklardır. Eğer yarışmacılar uyarıya rağmen ara mesafelerini açmazlar ise, güvenli refakat  botu aralarına girerek son ikazı yapacaktır. Olayın tekrarı halinde o yüzücü YARIŞ DIŞI bırakılacaktır.
 • Refakat tekneleri ve güvenlik botlarına daima yüzücülerin parkura göre yüzücü grubunun sağında ve solunda onları engellemeyecek şekilde seyredecektir.
 • Görevli Tekne görevlileri ile görüşmek ve yardım istemek diskalifiye sebebidir. Belirlenen yarışmacının gelecek senelerde yapılacak yarışmalarda kaydı yapılmayacaktır.
 • Tüm yarışmacılar denizden yarışma süresi tamamlanıp ta çıkana kadar Görevli tekne, bot ve hakemler çalışmalarını sürdürürler. Yarışma süresi dolduğunda kalan yarışmacılarımız görevli botlarımıza alınmak zorundadır. Yarışmayı terk eden yarışmacının çipi hakem heyetine teslim edilir.
 • Kendi isteği ile yüzmekten vazgeçen yarışmacı yüzmeyi istediği an bırakıp, bonesini çıkartarak sallamak suretiyle yakınındaki bottan veya tekneden yardım isteyerek yarışı terk edip tekneye çıkabilir. Bu şekilde tekneye alınan yüzücü yarış boyunca teknede kalacak. Uygun zaman ve şekilde bitiş noktasına ulaştırılacaktır. Yüzücü yarışı terk etmek maksadı ile kendiliğinden kıyıya çıkması halinde YARIŞ DIŞI kalmış sayılır. Ancak bu durumu en uygun vasıta ile varış noktasındaki görevlilere ulaşarak  veya iletişim kurarak çipini yarış komitesine ve numarasını hakemlere bildirmek zorundadır.
 • Görevliler tarafından rahatsızlığı  gözlenen, kendisinde yorgunluk, rahatsızlık hisseden, yüzmeye devamında tehlike görülen yüzücü sudan çıkarılarak tekneye alınır. Hayati tehlike  yönünden rahatsızlığından endişe duyulan yüzücü sağlık teknesi yakınsa tekneye, eğer uzaksa kıyıda takip eden en yakın ambulansa teslim etmek üzere sahile çıkarılır.

9 – YARIŞMA ANI HEDİYELERİ

 • Yarışmamıza katılan bütün yüzücülere  anı madalyası verilecektir. Katılım belgelerinize yarışma bitiminden sonra 5 gün içinde www.canakkalerotaryclub.com sitesinden ulaşabilirsiniz.  
 • Organizasyonumuz sponsorları tarafından hazırlanan t-shirt, terlik, havlu ve çantalarımız sizlere sunulacaktır. Yarışmamızda kullanımı zorunlu olan numaralı boneleri ve yarışma boyunca takıcağınız çipleri görevlilerimiz tarafından kayıt kontrol esnasında verilecektir.

GENEL HÜKÜMLER

 • Kategorilerin belirlenmesinde doğum yılı esas alınır.
 • Gözlük hariç yardımcı araçlar ile yarışmaya katılmak, yarışma süresince herhangi bir tekneye tutunarak destek almak veya çekilmek diskalifiye sebebidir.
 • Yarışmacılar Organizasyon Komitesinin verdiği numaralı boneler ve elektronik ciplerle yüzülecek ve yarışma sonuna kadar takılacaktır. Başka bone kullanmak diskalifiye sebebidir.
 • Kayıt esasında istenilen belgeler kesinlikle eksiksiz olmalıdır. Eksik bildirim, diskalifiye sebebidir.
 • Yüzülecek mesafe ve yüzme süresinin fazla olmaması sebebiyle, yüzme sırasında yarışmacılarımıza (ihtiyaç duyulmayacağından) beslenme yardımı yapılmayacaktır.
 • Nihai kararlarda Tertip Komitesi tam olarak yetkilidir.
 • Siz Değerli Yarışmacılarımıza daha iyi ve eksiksiz hizmet verebilmemiz açısından yukarıda belirtilen kurallara uyulması önemle rica olunur.

TAVSİYELER

 • Yarışmacıları yarışma startı saatinden en az 2 saat önce ( aşırıya kaçmamak üzere ) bal, reçel, vs ile kuvvetli kahvaltı yapmalı yeterlidir.
 • Yarışmacının sürati, vücut yapısı ve yağ durumuna göre, vücudun yağlanması gerekmeyebilir.
 • Yağlanma istemesi halinde; ense omuz başları sırt, böbrek, karın bölgeleri, koltuk altlarına ince tabaka halinde LANOLIAN veya kalıcı krem sürülmesi tavsiye edilebilir. Su çekişini  sağlayan avuç içi, kolların iç yüzeyleri, bacak ve ayaklara yağ sürülmemesi tavsiye edilir.
 • Yarışmacı, vakit kaybetmemek ve üşümemek için devamlı yüzmeye gayret etmeli, sık sık kafasını sudan dışarıya çıkarmamalıdır.
 • Yarışmacı, hissedebileceği üşümeyi, yüzme temposunu ayarlayarak durdurabilir. Vücudunu ve adalelerini kramp girmesine sebebiyet verecek sert hamlelerle yormamalıdır. Hissedebileceği kramp yavaş, yumuşak ve tempolu sakin hareketlerle giderilebilir.
 • Nefes darlığı, yorgunluk, önlenmeyen üşüme ve titremem halleri veya dayanılmayan kramp ağrıları hissedildiği takdirde zaman kaybetmeden sağlık ile ilgili refakat teknelerine binmek üzere yardım istenmelidir.